Hayatla ve Kendimizle Temasın Yolu: Mindfulness

Mindfulness pratikleri dikkati eğitmek için kullanılan sade, basit ancak çok güçlü uygulamalar.

Mindfulness’ın özü dikkat vermek. 

Mindfulness, dikkati bilerek isteyerek, yargısız bir tutumla, nazikçe şu anda olana yönlendirmek anlamına geliyor. 

Sade ve basit bir uygulama. Sadece şimdi ve burada ortaya çıkan bedensel hislerimize, düşüncelerimize, duygularımıza ve etrafımızda şu anda olana dikkati getiriyoruz.  

Gün içinde çoğu zaman zihniniz şimdiki anda değil. Ya geçmişte, geçmiş hatıralarda, geçmişin pişmanlıklarında ya da gelecekte, geleceğin planlarında, hayallerinde. Bu durum bizi huzursuz ve mutsuz ediyor,  büyük bir stres kaynağı haline geliyor. 

Mindfulness pratiği yaptığımızda düşüncelere ve duygulara kapılıp gitmemeyi öğreniyoruz. Hayatla ve kendimizle yeni bir ilişki kurmaya başlıyoruz. İşte, bu basit pratiğin gücü ve dönüştürücülüğü de  buradan geliyor.  

Bedene, duygulara, düşüncelere ve dış dünyada olanlara nazik ve yargısız bir dikkatle, merakla bakmaya başladığımızda kendimizle ve hayatla temasımız,  canlılığımız, uyanıklığımız artıyor, varoluşa karşı şefkatimiz ve sevgimiz güçleniyor.

Bir kahveyi içerken üzerindeki dumanı, kahvenin kokusunu ve tadını fark etmeye başlıyoruz. Hiçbir yorum katmadan, sadece beş duyumuzla güneşin doğuşunu izliyoruz. Sevdiklerimizle geçirdiğimiz her saniyeyi dikkatle, özenle, hakkını vererek yaşıyoruz. Yaptığımız işte daha yaratıcı oluyoruz. Yürüdüğümüz toprağı ayağımızın her bir noktasında hissediyoruz. 

Düşüncelerimize, duygularımıza, geçici olan şeylere tutunmamayı öğreniyoruz. Olanı olduğu gibi, saf bir bakışla görmeye başladıkça, önümüzdeki seçenekleri fark ediyor, özgürce seçimler yapabiliyoruz. Olaylara ve durumlara tepki yerine yanıt veriyoruz. 

Diğer yandan hayatta hepimiz için var olan acı, üzüntü, öfke gibi zorlu duygularımıza, zorlayıcı düşüncelerimize ve bedensel hislerimize de saf bir şekilde bakmayı, onları yok saymamayı, onların varlığını kabul ederek, onlarla bilgece başa çıkmayı öğreniyoruz. 

Mindfulness pratiğinde varılacak bir yer yok, başarılacak bir hedef yok. Olanı olduğu gibi görmek, olana nezaketle ve merakla yaklaşmak, içsel bilgeliğine güvenmek, deneyimlemek ve keşfetmek var. Sabır ve kararlılık var. İyileşme, dönüşme ve varoluşun gerçeğiyle uyum içinde yaşama yolunda yürümek var. 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: