HAKKIMDA

Merhaba. Ben Işıl.

Tüm insanlar daha farkında, daha az stresli, daha güçlü, daha keyifli, daha sade ve daha anlamlı yaşamlar sürse, dünyanın daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum.

Kendim için böylesi bir hayat yolculuğunda ilerlerken tanıştığım Mindfulness (farkındalık veya bilinçli farkındalık), beni çok destekleyen, değiştiren, dönüştüren bir beceri.

Herkesin içinde müthiş bir potansiyel ve iyileşme gücü olduğuna, farkındalıkla yaşandığında daha iyi bir yaşamın mümkün olacağına inanıyorum. Benim için daha iyi bir yaşam, değerlerimizi temel alan, insan olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalıştığımız, insan olmayı onurlandırdığımız, ruh, beden ve zihnin dengesini sağladığımız, sağlıklı olduğumuz, anlamlı ve içten ilişkiler kurduğumuz, ruhumuzu beslediğimiz, doğayla uyumlu yaşadığımız, merakımızı hiç kaybetmediğimiz, yarattığımız, ürettiğimiz, keşfettiğimiz ve paylaştığımız, sevgi, saygı ve şefkat dolu bir yaşam demek. Mindfulness pratiklerim böylesi bir yaşam yolunda en büyük destekçim.

Deneyimlediklerimden, okuduklarımdan, aldığım eğitimlerden yola çıkarak bu beceriyi sizlerle paylaşmak, daha keyifli, daha sade ve anlamlı yaşamlar sürmenize ilham olmak ve iyilik halinize katkı sağlamak için buradayım. 

Hoş geldiniz! 

Benim hikayemi merak ediyorsanız aşağıdaki satırları okumaya devam edebilirsiniz.

Uzun yıllar özel sektörde ülkemizin büyük şirketlerinde çalıştım. Teknik alanda başlayan kariyerimi pazarlama yönüne çevirmek için hayallerimin peşinden Amerika’ya gittim. Döndüğümde büyük şirketlerin önemli markalarını yönettim.

İşimi çok seviyordum ama bir şeyler de yolunda gitmiyordu. Ataerkil bir sistemin içinde çok yoğun çalışıyor, bu düzenin çirkin ve yanlış taraflarıyla boğuşuyor, sürekli seyahat ediyordum. Çok stresli ve gergin bir hayatım vardı. Sağlığım bazı sinyaller veriyordu, ama ben onları duymamayı tercih ediyordum. Sonra öyle bir an geldi ki hızlı bir kararla istifa ettim. Artık hayatımı tamamen kendi seçimlerim, hayallerim doğrultusunda yaşayacaktım. 

O  günkü hayalim beni gıda alanında bir girişimci olmaya yönlendirdi. Ancak maalesef girişimcilik hayatım ciddi bir hastalık tanısı ve tedavi süreciyle başladı. İşim, okuduklarım ve daha önce tamamladığım analitik terapim bu zor dönemi atlatmama yardım etti. Bir süre sonra durup, ben ne yapıyorum, nereye gidiyorum diye sorgulama ihtiyacı hissettim. Bu döneminin ardından da KOBİ’lere ve kendi markasını yaratmak isteyen girişimcilere danışmanlık yapmaya başladım. 

Hastalık sürecinden sonra, durup kendime yakından baktığım, hayatımı gözden geçirdiğim, sorguladığım, yeni hayaller kurduğum anlar benim için daha da kıymetli hale geldi. Bu sırada tekrar hasta olmaktan korktuğumu, bunun beni kaygılandırdığını fark ettim. Stresin pek çok hastalığın kaynağı olduğunu bildiğimden stresimi yönetebilmek ve daha sağlıklı olmak için neler yapabileceğimi araştırmaya başladım. 

2018 yılının başında raflarda karşıma çıkan bir kitapta mindfulness ile tanıştım. Bu konu hakkında okumaya, araştırmaya başladım. Mühendis olduğumdan, mindfulness’ın bilimsel kanıta dayalı faydalarını görünce merakım arttı ve mindfulness’a daha yakından bakmaya ve pratiklerini deneyimlemeye başladım. Hayatıma ufak ufak olumlu yansımalarını gördükçe, deneyimimde derinleşmek için katıldığım MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltma) programı, mindfulness’ı daha net anlamama yardımcı oldu. Stres kaynaklarımın farkına varmaya, stresli durumları daha esnek ve güçlü yönetebilmeye, daha sakin ve daha huzurlu hissetmeye başladım. 

Mindfulness yaklaşımını başka kişilere de öğreterek hayatlarını daha sağlıklı, daha az stresli, daha keyifli ve daha anlamlı yaşamalarına katkı sağlama hayali beni European Associations of Mindfulness-Based Approaches (EAMBA)’ın Mindfulness Institute tarafından Türkiye’ye getirilen 274 saatlik MBSR eğitmenlik eğitimini almaya yönlendirdi. Eğitimimi Almanya’nın öncü MBSR eğitmenlerinden Psikolog Petra Meibert’ten aldığım supervizyonla Şubat 2021’de tamamladım. MBSR eğitmenliğim, İngiltere’deki Oxford ve Bangor Üniversitelerinde MBSR / MBCT Teacher Training Değerlendirme Kriteri olarak kullanılan MBI-TAC eğitmen yeterlilik kriterlerinde 2. düzey eğitmenliğe karşılık geliyor.

2020 yılında tüm dünyayı etkileyen pandemi döneminde, mindfulness pratiklerim bana çok destek oldu. Bu zorlu dönemin içinden daha sakin, daha esnek ve güçlenerek geçebildim; belirsizlikle baş ederek umudumu kaybetmeden üretmeye devam edebildim. Bu süreç, mevcut işimin de pazarlama ve marka danışmanlığından mindfulness temelli eğitim ve danışmanlık alanına doğru evrilmesini sağladı.

Aldığım Mindfulness Eğitimleri ve Destekleyici Eğitimler:

  • Compassion Cultivation Training (CCT – Stanford Şefkat Programı) – Sema Demirkan, School of Compassion – Mayıs-Haziran 2021
  • Mindfulness Temelli Öz-Şefkat Programı – Sema Demirkan, School of Compassion – Ocak-Mart 2021
  • Yoga Uzmanlık Programı – Zeynep Aksoy Advayta Yoga – Kasım 2020 –
  • Yoğunlaştırılmış Yin Yoga Uzmanlaşma Programı 50 saat – Berivan Aslan Sungur – Eylül-Ekim 2020
  • Mindfulness Sessizlik İnzivası 6 gün – EAMBA Yönetim Kurulu Üyesi Günter Hudasch liderliğinde – Eylül 2020
  • MBSR Teacher Training 274 saat – (EAMBA akredite program – Mindfulness Institute) – Ocak 2020 – Şubat 2021
  • Bireysel Görüşmede Mindfulness – Prof. Dr. Zümra Atalay, Mindfulness Institute – Temmuz 2020
  • Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) Programı – Selin Ilgaz, Mindful İstanbul – Eylül 2019

Detaylı özgeçmişimi görmek isterseniz, LinkedIn sayfamı ziyaret edebilirsiniz. 

Benimle çalışmak isterseniz

%d blogcu bunu beğendi: