Kişisel Markalaşma Neden Önemlidir?

Kişisel markalaşma bir değer yaratma süreci.

Kişisel markalaşma, gitmek istediğiniz yere ulaşırken ve rakiplerinizden farklılaşırken, karşınızdaki kişilere daha fazla değer sunmanızı, böylece hatırlanmanızı, tercih edilmenizi, ücretinizin yükselmesini ve başarıya ulaşmanızı kolaylaştırır.

Güçlü bir kişisel marka olduğunuzda daha fazla insan sizi tanıyacak, hakkınızda bir fikir sahibi olacak, sizinle ilgili bir algısı olacak; rakiplerinizin arasında öne çıkacaksınız, iş hayatınızda daha başarılı olacaksınız.

Diğer yandan kişisel marka sadece kendinize fayda sağlamıyor. Daha iyi ve etkili işler yaptıkça, bu çalıştığınız şirketin iş sonuçlarına da yansıyor.  Fikirlerinizi öne çıkarmanızı, şirket için daha fazla katma değer yaratmanızı kolaylaştırıyor.

Kişisel markanızı yönetmeniz sadece iş hayatında başarıyı getirmiyor. Aynı zamanda özel hayatınıza da katkı sağlıyor.

Markalaşarak kendi hayatınızın kontrolünü elinize alıyor, olmak istediğiniz insan olma yolunda, kendinizi gerçekleştirme yolunda sistemli bir şekilde ilerliyorsunuz. Böylece daha mutlu ve doyumlu bir yaşamın kapıları açılıyor önünüzde.

Kişisel markanızı iyi yönetirseniz, şirketinizi en iyi şekilde temsil edeceksiniz. Hem iş arkadaşlarınızı hem patronlarınızı ve yöneticilerinizi etkileyeceksiniz. Onların gelişmelerine de katkı sağlayacaksınız. Diğer yandan yeni müşterilere ulaşmanız kolaylaşacak. Şirketinize yeni müşteriler kazandıracaksınız. Kişisel itibarınız şirketinizin itibarına da yansıyacak, şirketinizi de daha değerli hale getireceksiniz.

Siz markanızı doğru yönetmezseniz çevrenizdekiler sizin markanızı kendi kafalarında yaratır, bu da sizin istediğiniz marka algısından çok farklı olabilir. Bu nedenle kişisel markanızı doğru bir şekilde yönetmeniz çok önemli.

Kişisel Marka Nedir?

Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, ister kendi işinizi yapın, ister beyaz yakalı veya mavi yakalı bir çalışan olun, ister öğrenci olun.  Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki artık sadece işinizi iyi yapmanız, bilgi ve deneyime sahip olmanız, çok çalışmanız başarılı olmak için yetmiyor. Sizin gibi onlarca belki yüzlerce-binlerce insan var işini iyi yapan, bilgili ve deneyimli olan. Böylesi bir alanda başarılı olabilmeniz için zihinlerde olumlu bir algı yaratmanız, fark edilmeniz ve bir adım öne çıkmanız gerekiyor. Bunun yolu da kişisel markanızı doğru şekilde yönetmenizden geçiyor.

Kişisel markalaşma, yeteneklerinizi, değerlerinizi, kişiliğinizi ve sizi siz yapan özelliklerinizi ortaya çıkararak, bunların oluşturduğu kimliğinizle diğerlerinden farklılaştığınız ve bir değer yarattığınız süreç.  

Kişisel markanız, insanlar sizi düşündüğünde sizinle ilgili akıllarına gelen ilk şeydir. Değerlerinizi, yeteneklerinizi ve davranışlarınızı temsil eder.

En değerli varlığımız kendimiziz. Hepimizin kendimize has, bizi biz yapan özellikleri var, bizden bir başkası daha yok. Hepimiz biriciğiz. Ancak bazen bu özelliklerimizi nasıl ortaya çıkaracağımızı, nasıl ortaya koyacağımızı bilmiyoruz. 

İşte markanızı yaratma yolculuğuna başlarken öncelikle kendi özel varlığınızın farkında olmanız gerekiyor. Kişisel markanızı parlatma yolunda başarının özü bu farkındalıkla başlıyor. Bu süreçte kendinizi geliştirme, büyütme potansiyeline sahipsiniz.

Kişisel markalaşma yolculuğunun ana hedefi doğru bir markalaşma stratejisi ile hem iş hem özel yaşamınızda hedeflerinizi gerçekleştirmek ve başarıya ulaşmak. Aslında tüm potansiyelinizi kullanarak, kendinizi gerçekleştirmek, yaptığınız işe, yaşadığınız hayata kendi imzanızı atmak. Bunu yaparken de kendinizi olduğu gibi yani gerçek beni bu stratejinin merkezine yerleştirmeniz gerekiyor.

Kişisel markalaşmanın özü, kendini rakiplerinden ayıracak farklılığı bulmak ve bu yönde özgün bir pazarlama planı oluşturup, uygulamaya dayanıyor.

Aynen ticari markalarda olduğu gibi, markanın özünü ve marka kimliğini oluşturmayı, markayı ambalajlamayı, hedef kitleye uygun tanıtım planını yaparak markayı geliştirmeyi içeriyor.Diğer insanların sizinle ilgili algılarını etkileyerek, bu algıları sizin için olumlu fırsatlara çevirmeyi amaçlıyor.

Kişisel markanız sizinle ilgili üç şeyi karşınızdakilere söylemek durumunda:

  • Sen kimsin?
  • Ne yapıyorsun?
  • Seni ayıran özelliklerin neler?
  • Karşındakilere hangi değeri yaratıyorsun?

Kişisel markanız karşınızdakilere aşağıdaki üç şeyi de hatırlatmak durumundadır:

  • Farklısın.
  • Sahici ve özgünsün.
  • Güvenilirsin.