Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) Programının Gelişimi

Uzun yıllar yoga ve Budizm ile ilgilenen Jon Kabat-Zinn, yoganın ve meditasyonun faydalarını kendi üstünde deneyimleyerek gören bir kişi.

MIT’de moleküler biyoloji doktorası yapan Kabat-Zinn’in çalışmaları iyileşme sürecinde zihin-beden ilişkisi üzerine yoğunlaşmış. 

Bu çalışmalar sırasında, Budizm’in farkındalık ve şefkat gibi konularını, kendi yoga ve meditasyon deneyimleriyle birleştirerek, tamamen bilimsel temellere dayandırdığı MBSR programını oluşturmuş.

MBSR programının oluşturulma amacı kronik ağrısı olan kişilerin ağrısını geçirmek yerine, ağrıyla farklı bir ilişki kurmalarını sağlayarak, ağrının hayatlarına olan etkileriyle baş edebilmelerini sağlamak. 

Katılımcılar üstünde olumlu sonuçlar alındıkça (pek çok kanıta dayalı araştırma bulunuyor) içeriği gelişen ve genişleyen program, kalp hastalıkları, kanser, AIDS, kronik ağrı, baş ağrısı, stres, kaygı, panik, depresyon gibi sorunlar yaşayan binlerce insana destek olmuş ve olmaya devam ediyor. 

Bugün tüm dünyada başta MBSR olmak üzere, mindfulness temelli bir çok program, iyi yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik koruyucu sağlık uygulaması olarak hastanelerde, devlet kurumlarında, özel sektörde, okullarda  ve spor alanında uygulanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: