Kişisel Marka Nedir?

Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, ister kendi işinizi yapın, ister beyaz yakalı veya mavi yakalı bir çalışan olun, ister öğrenci olun.  Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki artık sadece işinizi iyi yapmanız, bilgi ve deneyime sahip olmanız, çok çalışmanız başarılı olmak için yetmiyor. Sizin gibi onlarca belki yüzlerce-binlerce insan var işini iyi yapan, bilgili ve deneyimli olan. Böylesi bir alanda başarılı olabilmeniz için zihinlerde olumlu bir algı yaratmanız, fark edilmeniz ve bir adım öne çıkmanız gerekiyor. Bunun yolu da kişisel markanızı doğru şekilde yönetmenizden geçiyor.

Kişisel markalaşma, yeteneklerinizi, değerlerinizi, kişiliğinizi ve sizi siz yapan özelliklerinizi ortaya çıkararak, bunların oluşturduğu kimliğinizle diğerlerinden farklılaştığınız ve bir değer yarattığınız süreç.  

Kişisel markanız, insanlar sizi düşündüğünde sizinle ilgili akıllarına gelen ilk şeydir. Değerlerinizi, yeteneklerinizi ve davranışlarınızı temsil eder.

En değerli varlığımız kendimiziz. Hepimizin kendimize has, bizi biz yapan özellikleri var, bizden bir başkası daha yok. Hepimiz biriciğiz. Ancak bazen bu özelliklerimizi nasıl ortaya çıkaracağımızı, nasıl ortaya koyacağımızı bilmiyoruz. 

İşte markanızı yaratma yolculuğuna başlarken öncelikle kendi özel varlığınızın farkında olmanız gerekiyor. Kişisel markanızı parlatma yolunda başarının özü bu farkındalıkla başlıyor. Bu süreçte kendinizi geliştirme, büyütme potansiyeline sahipsiniz.

Kişisel markalaşma yolculuğunun ana hedefi doğru bir markalaşma stratejisi ile hem iş hem özel yaşamınızda hedeflerinizi gerçekleştirmek ve başarıya ulaşmak. Aslında tüm potansiyelinizi kullanarak, kendinizi gerçekleştirmek, yaptığınız işe, yaşadığınız hayata kendi imzanızı atmak. Bunu yaparken de kendinizi olduğu gibi yani gerçek beni bu stratejinin merkezine yerleştirmeniz gerekiyor.

Kişisel markalaşmanın özü, kendini rakiplerinden ayıracak farklılığı bulmak ve bu yönde özgün bir pazarlama planı oluşturup, uygulamaya dayanıyor.

Aynen ticari markalarda olduğu gibi, markanın özünü ve marka kimliğini oluşturmayı, markayı ambalajlamayı, hedef kitleye uygun tanıtım planını yaparak markayı geliştirmeyi içeriyor.Diğer insanların sizinle ilgili algılarını etkileyerek, bu algıları sizin için olumlu fırsatlara çevirmeyi amaçlıyor.

Kişisel markanız sizinle ilgili üç şeyi karşınızdakilere söylemek durumunda:

  • Sen kimsin?
  • Ne yapıyorsun?
  • Seni ayıran özelliklerin neler?
  • Karşındakilere hangi değeri yaratıyorsun?

Kişisel markanız karşınızdakilere aşağıdaki üç şeyi de hatırlatmak durumundadır:

  • Farklısın.
  • Sahici ve özgünsün.
  • Güvenilirsin.

Kişisel Marka Nedir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: